TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI KAYNAK SİTESİ

Edebiyat'a dair her şey alikaramanhoca.com 'da

Üyelik Girişi
KAHRAMAN KADINLARIMIZ
TÜRK BASINININ TARİHSEL GELİŞİMİ
EDEBİYAT KONU ANLATIM VE SORU ÇÖZÜM VİDEOLARI
TYT-AYT ÖNEMLİ HATIRLATMALAR
SINIFLARA GÖRE DERS NOTLARI
TÜRKÇE (DİL VE ANLAM BİLGİSİ)

SUZAN SUZİ'NİN HİKAYESİ

Suzan suzi türküsü

Çok severek dinlediğimiz Diyarbakır yöresinin çok sevilen türküsü Suzan Suzi'nin acıklı hikayesini biliyor musunuz? 

Diyarbakır’da Dicle nehri kıyısında, Kırklardağı’nın arkasında Kırklar Ziyareti yer alır. Bölge halkından çocuğu olmayanlar, buraya gelip dilek dilerler. Türkünün konusu da bu ziyaretten yola çıkılarak dillere dolanmıştır. 

Bir Süryani zengin ailenin de hiç çocukları olmuyormuş. Kadın, Kırklar Ziyareti’ne gelip dilek dilemiş, adak adamış. Derken, Bir kızı olmuş. Adını Suzi (Suzan) koymuşlar. Her yıl doğum gününde, annesi kızını süsler, giydirir ve Kırklar’a götürerek, bir kurban kestirirmiş. Suzi böylesine bin nazlarla büyüyüp güzel bir genç kız olmuş. 

Gel zaman git zaman Suzi müslüman komşularının oğlu Adil’le, birbirlerine aşık olmuşlar. Yine bir doğum yıl dönümünde, annesi Suzi’yi hizmetçilerle beraber kurbanını kesmek üzere, Kırklar Ziyareti’ne göndermiş. Arkalarından habersizce Adil de gelmiş. Hizmetçilerin kurban kesme telaşından yararlanan Suzi, Adil’le beraber dağın arkasına dolanmışlar ve orada sevişmişler. Bu birliktelik belirli bir süre devam etmiş. Kırklar Ziyareti, bu beraberliği bağışlamamış ve ve hikayeye göre güzel kız kız On Gözlü Köprü’nün orada, Dicle’de boğularak ölmüş. Suzi’nin ölümünden sonra, yokluğuna dayanamayan Adil de aklını yitirmiş ve o da bir gün Dicle'de boğulmuş. Kırklardağı’nın yüzü Karanlık sardı düzü Ben öleydim Suzan-Suzi Ziyaret çarptı bizi Köprüaltı kapkara Anne gel beni ara Saçlarım kumlara batmış Tarak getir de tara Köprünün orta gözü Sular apardı düzü Ben öleydim Suzan-Suzi Dicle ayırdı bizi...
Yorumlar - Yorum Yaz
Anket
Kitap okumak, paragraf çözümünde ne kadar yararlıdır?
İSLAMİ DÖNEM İLK DİL VE EDEBİYAT ÜRÜNLERİ
TÜRK EDEBİYATININ DÖNEMLERİ